Nok en dag i rettenđŸ’Ș

I gÄr tok vi turen inn til byen igjen for Ä sitte ringsides med familien i mobbesaken som nÄ gÄr i tingretten i Kristiansand. I forgÄrs var det familiens vitner som forklarte seg og alle hadde gjort en kjempejobb. To av de flinke, populÊre jentene fra klassen til saksÞker hadde forklart seg i gÄr. Dette var jenter som lÊrerne likte godt. Disse to hadde gjort en kjempejobb med Ä fortelle og beskrive mobbingen den unge mannen hadde opplevd over mange Är. Kommunens vitner hadde ogsÄ begynt Ä forklare seg dagen fÞr og mange hadde vÊrt i vitneboksen da vi kom inn til lunsj i gÄr.

Etter lunsj fikk vi med oss resten av vitnene for kommunen. Jeg slutter aldri og undres over hvordan voksne mennesker som jobber med barn kan fÄ seg til Ä kategorisere barn Ä snakke dem sÄ ned som de gjÞr i disse rettsakene. Det snakkes om de snille barna, de flinke barna, de vanskelige barna, de irriterende barna og det som verre er. Og til disse menneskene betror vi vÄre barn mange timer i uken. Jeg kjenner jeg blir kvalm. Jeg lurer ogsÄ pÄ hvordan de hadde likt om det var deres barn som hadde blitt omtalt sÄ stygt og ufordelaktig i en rettsak. Jeg lurer pÄ hvordan de hadde fÞlt det. I kampens hete, for Ä beskytte sitt gode navn og rykte virker det som om mange er villig til Ä gjÞre hva det skal vÊre.

Vi hadde advart familien om at dette kom til Ä skje for det skjer i alle rettsakene. Det serveres usannheter og man glemmer det som er verdt Ä glemme. Jeg skrev sÄ det sprutet og hadde blikkontakt med den unge mannen mens vitnene forklarte seg. Det er utrolig hvor mye man kan kommunisere uten Ä si et ord. Tove satt mellom mor og meg og strÞk mor pÄ ryggen og holdt henne i hÄnden ved behov. Det er tÞft Ä hÞre disse vitnemÄlene, men det mÄ vi tÄle sier KjÊrvik. Det er den motstanden man mÞter i disse sakene. Vi tÄler det, men det er tÞft. Da et av vitnene hadde lirt av seg mye stygt sÄ jeg bort pÄ mor og tÄrene sto i Þynene hennes. Jeg bÞyde meg mot henne og rakte henne hÄnden. Hun tok den og vi sÄ hverandre inn i Þynene. Begge hadde tÄrer som sto i Þynene. Jeg kjente hennes sorg, hun kjente min. Vi hentet styrke i hverandres blikk. Dette Þyeblikket kommer jeg til Ä huske for alltid. Vi er sjelesÞstre.

En av rektorene snakket om enkeltvedtaket vi nÄ hadde fÄtt som ikke eksisterte pÄ hennes tid. Da mÄtte KjÊrvik korrigere for det kom i 2003 og da ble stadig mobbing meldt til skolen og det er dokumentert. De hadde ikke mobbing ved skolen sa rektor og det var hun sÄ stolt av. I neste Ändedrag sa hun at mange av elevene hadde det vanskelig. Mange hadde vonde opplevelser. LÊrerne var sÄ flinke sÄ hun sÄ hun stolte pÄ dem og overlot det til dem. Hun stolte pÄ dem. De snakket om elevundersÞkelser som noen mente de hadde, mens andre vitner mente nei. Noen mente de hadde en handlingsplan mot mobbing, mens andre sa de aldri hadde sett en.

Siste pause sa KjÊrvik at de to psykolgene som kommunen hadde inne hadde vÊrt gode vitner for saksÞker. Ja sa jeg det skjÞnte jeg de var velsignelser i forkledning. Det er rett og slett til Ä bli glad av sa jeg. Da begynte KjÊrvik Ä synge jeg er sÄ glad, jeg er sÄ glad og jeg koret med litt happy happy. Da klarte ikke gjengen vÄr Ä la vÊre Ä le og trekke pÄ smilebÄndet. NÄr du klarer Ä finne noe Ä le av i en vanskelig situasjon har du vunnet mye. Da jeg dro opp en pose full av twist var lykken gjort.

NÄr man har stÄtt i tunge fÞlelser i mange timer er det godt med litt sukker og dopamin til hjernen. Jeg sa se her folkens dette er det beste av alt som ikke hjelper mot rettsak sÄ hiv innpÄ. Det ble en stor suksess og det gjorde godt for bÄde kroppen og hjernen.

Dommeren er en vÄken mann som stiller relevante spÞrsmÄl. Han spurte om det var slik at tiltaket var Ä lÊre den unge mannen Ä tilpasse seg Ä tÄle mobbingen? Fremfor at skolen tok tak i de som mobbet? Var tema noen gang i Ärenes lÞp Ä endre strategi? Ble det bedre og opphÞrte mobbingen? Hvordan sto det til med inkluderingen? Hvis det var miljÞ for Ä kalle hverandre stygge ting, hvorfor gjorde man ikke noe med det? Hva gjorde man for Ä stoppe den fysiske mobbingen? Ble det noengang avsluttet? Hva var Ärsaken til utestengingen? Var det noen som stilte det spÞrsmÄlet? Var det noen som spurte ham hvorfor han ikke fikk vÊre med skolekameratene? Ble det stilt spÞrsmÄl til lÊrerne om hvorfor han ikke var sammen med de andre? Hvorfor blir noen hakkekyllinger og andre mobbere? Noen er ekstra sÄrbare, hva med dem? Hvis han hadde hatt asbergers? Hva hadde dere da gjort, det hadde man jo ikke kunnet endre pÄ? Tok dere fatt i saksÞker fremfor Ä ta tak i de som mobbet? Oh oh tenkte jeg nÄ fÄr skolen sin valgte strategi rett tilbake i fleisen. De to psykologene som var kommunens vitner mente de ikke hadde sett tegn til asbergers hos gutten og de hadde jobbet med mange elever som hadde diagnosen. Jeg tror muligens kommunen har valgt feil strategi i denne saken. Det oppleves slik fra mitt stÄsted.

Da vi var ferdig i retten i gÄr tok KjÊrvik igjen en ny trall med jeg er sÄ glad, jeg er sÄ glad ispedd litt happy happy fra min side og alle skiltes med et smil om munnen. I dag gjenstÄr sluttprosedyrene og jeg skulle gjerne sett KjÊrvik i aksjon, men nÄ mÄ jeg roe ned. Vi skal forberede et nytt mÞte med Lunde skole i dag, men sÄ er det helg i Lilandsresidensen og Robertos casa etter det.

Dette stÄr pÄ veggen i kantina pÄ tingretten og er en viktig pÄminner for noen og enhver.

En flott fredag þnskes alle💩🍁

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk pÄ et ikon for Ä logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Google-bilde

Du kommenterer med bruk av din Google konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s